Serwer NAS (itnes.pl) TBS-h574TX firmy Qnap, dedykowany jest głównie twórcom treści wideo, a także profesjonalistom z branży medialnej. To niewielkie urządzenie NAS typu desktop zostało wyposażone w imponujący hardware, o czym świadczy dostępność między innymi portu Thunderbolt 4, który jest bardzo ważny dla osób zaangażowanych w projekty produkcji wideo 4K. Co jeszcze warto wiedzieć o tym urządzeniu? Przekonajmy się.
Najważniejsze informacje na temat komponentów serwera NAS Qnap TBS-h574TX
Zaskoczeniem jest pamięć masowa, ponieważ ten całkowicie flashowy stacjonarny NAS jest pierwszym urządzeniem tego typu, które obsługuje dyski EDSFF (Enterprise and Datacenter Standard Form Factor) E1.S. Warto także dodać, że w urządzeniu znajduje się pięć zatok hot-plug z przodu obudowy.
Do wyboru są prcesory Intel Core i3 lub Core i5 13 generacji. W modelach z wyższej półki wykorzystuje się 12-rdzeniowy procesor Core i5-1340PE 1,8 GHz z czterema rdzeniami Performance z HyperThreading, ośmioma rdzeniami Efficient i zintegrowaną kartą graficzną Intel Iris Xe. Procesor Core i5 ma generalnie dużą moc obliczeniową, ponieważ podczas testów tego urządzenia jego wykorzystanie rzadko przekracza 9%. Tego typu wersje wyposażone są także w 16 GB pamięci DDR4 bez możliwości rozbudowy, podczas gdy wersja z procesorem Core i3 otrzymała 12 GB.
Należy pamiętać, że system operacyjny QuTS hero (OS) firmy Qnap jest dość wymagający pod względem pamięci i jeśli zdecydujesz się na tańszą wersję, nie będziesz mógł korzystać z jego integralnej funkcji deduplikacji danych, ponieważ wymaga ona co najmniej 16 GB.
Recenzja Qnap TBS-h574TX: Konstrukcja i sprzęt
Serwer NAS TBS-h574TX wygląda dobrze na biurku, ponieważ jest zamknięty w eleganckiej i solidnej aluminiowej obudowie z eleganckim złotym logo Qnap na górnej powierzchni. Dzięki wadze wynoszącej 2,24 kg bez dysków, urządzenie jest bardzo łatwe w transporcie.
Dostęp do kieszeni na dyski uzyskuje się poprzez otwarcie przedniej klapy urządzenia. Do montażu dysków SSD M.2 nie są wymagane żadne narzędzia, ponieważ wystarczy je wsunąć i zatrzasnąć specjalnym zatrzaskiem, aby je zabezpieczyć, ale w przypadku dysków EDSFF E1.S trzeba bardziej się natrudzić.
Jeśli chodzi o porty, to z przodu i z tyłu znajdują się porty Thunderbolt 4, które obsługują połączenia peer-to-peer do 20 Gb/s z hostami Mac i Windows. Dostępne są także porty USB 3.2 i USB 2. Na tylnym panelu znajdziemy port HDMI 1.4b do przesyłania wideo 4K 30 Hz z GPU. Nie można narzekać na łączność, ponieważ do dyspozycji jest port 2,5GbE i 10GbE RJ-45.
Oprogramowanie – co warto wiedzieć?
Ten serwer NAS standardowo wyposażony jest w oprogramowanie QuTS hero. Możesz zainstalować inne bardziej „lekkie” i szybsze wersje oprogramowania QTS firmy Qnap, ale QuTS hero oferuje znacznie więcej funkcji, w tym bardziej zaawansowane funkcje ochrony danych.
Dodatkowo ta wersja oprogramowania oparta jest na systemie plików ZFS, a jedną z jego funkcji jest ZFS copy-on-write, które zapewnia niemal nieograniczoną liczbę migawek NAS i iSCSI LUN wraz z wbudowaną deduplikacją danych, kompresją i kompleksowymi sumami kontrolnymi, które obsługują samonaprawianie uszkodzeń danych (self-healing).
W tym serwerze nas rozbudowane są także opcje RAID, mimo że nie jest to tak istotne w przypadku urządzenia pięciodyskowego. Można się jednak zdecydować się na potrójną parzystość RAID w celu ochrony przed awariami trzech dysków lub potrójny mirroring, który przechowuje identyczne kopie danych na trzech dyskach.
. Zarządzane z poziomu aplikacji Network & Virtual Switch, obsługują również bezpośrednio podłączone zewnętrzne urządzenia pamięci masowej USB, które automatycznie pojawiają się jako udziały sieciowe dla autoryzowanych użytkowników.
Jak sprawuje się port 10GbE w tym urządzeniu?
Jako urządzenie NAS, TBS-h574TX charakteryzuje się bardzo dobrą prędkością przesyłu danych przez 10GbE. Tutaj uwypukla się kolejna zaleta systemu QuTS hero OS, ponieważ jego funkcje ARC (adaptacyjna pamięć podręczna odczytu) i ZIL (dziennik intencji ZFS) są bardzo wydajne, dzięki czemu pamięci podręczne SSD są niepotrzebne. Prędkości w świecie rzeczywistym są równie dobre, a duży plik testowy o pojemności 25 GB skopiowany między serwerem NAS a serwerem przesyła się ze średnią prędkością odczytu i zapisu na poziomie 9,1 Gb/s.