Zasilacze awaryjne APC – co warto wiedzieć?

Zasilacze awaryjne stanowią podstawowe wyposażenie nie tylko serwerowni, ale także hal produkcyjnych czy innych budynków użyteczności publicznej. Umożliwiają prace urządzeń w przypadku chwilowego lub długotrwałego braku zasilania. Wśród producentów, cenioną firmą jest APC. Czym dokładnie są zasilacze awaryjne? Jakie produkty oferuje APC? Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu?

Zasilacze awaryjne – podstawowe informacje

Zasilacze awaryjne bardzo często są określane mianem zasilaczy bezprzerwowych. Wyposażone są one w specjalny akumulator, którego głównym zadaniem jest gromadzenie energii elektrycznej. Urządzenia te przekazują uzbieraną energię w przypadku nagłego odłączenia zasilania. Co więcej, najczęściej są one wyposażone w funkcje ochrony przed możliwą zmianą napięcia. W Polsce szczególnie cenione są zasilacze awaryjne APCSkładają się one nie tylko z akumulatora i obudowy. Niektóre modele posiadają również wyświetlacz LED informującego o pracy czy też poziomie  podstawowych funkcji. W ofercie APC odnaleźć można różnego rodzaju zasilacze znajdujące swoje zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i pomieszczeniach biurowych, serwerowniach, a nawet szpitalach. Jakie rodzaje zasilaczy są obecnie dostępne?

Zasilacze awaryjne stanowią podstawowe wyposażenie nie tylko serwerowni, ale także hal produkcyjnych czy innych budynków użyteczności publicznej

Rodzaje zasilaczy awaryjnych APC

Producent APC w swojej ofercie posiada wiele zasilaczy o różnych parametrach. Przede wszystkim różnią się architekturą przekładającą się na osiągane wyniki pracy oraz możliwe zabezpieczenie. Wśród nich należy wyróżnić m.in.:

  • zasilacze offline – posiadają tzw. bierną rezerwę. Ze względu na specyficzny kształt napięcia wyjściowego, nie sprawdza się we wszystkich urządzeniach. Zalicza się je do podstawowych elementów ochrony przed brakiem zasilania.
  • zasilacze line-interactive – są to znacznie bardziej rozbudowane urządzenia, które dodatkowo ochraniają przed wszelkiego rodzaju zwarciami oraz pracą niepełnofazową.
  • zasilacze online –  specjalistyczny sprzęt formują napięcie wyjściowe oraz podobnie jak line-interactive, ochrania przed nieprawidłowym działaniem w sieci elektrycznej.

Aby jednak zasilacze awaryjne APC całkowicie spełniać swoje zadanie powinny zostać odpowiednio dobrane pod względem parametrów technicznych. Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę?

Zasilacze awaryjne stanowią podstawowe wyposażenie nie tylko serwerowni, ale także hal produkcyjnych czy innych budynków użyteczności publicznej

Zasilacze awaryjne APC – o czym warto pamiętać?

Różnorodność zasilaczy APC jest niewątpliwie ich wielkim atutem. Należy jednak pamiętać, że każdy zakup powinno się  dokładnie przemyśleć – przyjrzeć się wszystkim kwestiom. Wśród nich najważniejsza jest moc urządzenia. Dobiera się ją do sprzętu, który będzie podłączany do awaryjnego zasilania. APC oferuje produkty od 200W do nawet 1600W. Ważne jest również przeznaczenia zasilacza. Inny model bowiem będzie sprawdzał się w domu jednorodzinnym niż w szpitalu czy biurowcu. Kolejnym aspektem jest wygląd napięcia wyjściowego. Wariant offline posiada konkretny kształt otworu, który dopasowuje się do zasilanego sprzętu. Równie ważny jest czas przełączania, zwłaszcza w przypadku urządzeń, które niemal od razu wyłączają się po odłączeniu zasilania. Jedną z ostatnich kwestii jest obudowa. Nie wpływa ona na ogólna pracę zasilaczy, jednak wybiera się ją w zależności od ilości niezagospodarowanej przestrzeni.  Powinno sie również zwrócić uwagę na ilość gniazd standardowych czy inne funkcje, np. zimny start.

Cena zasilaczy awaryjnych APC

Cena poszczególnych modeli zależy od kilku czynników, w tym m.in. parametrów technicznych. Zasilacze awaryjne APC o stosunkowo niskiej mocy szczególnie sprawdzają się w przypadku urządzeń o niewielkim zapotrzebowaniu elektrycznym. Wtedy koszt takich urządzeń waha się między 300 a 700 zł. Zdecydowanie najdroższe są zasilacze typu online oraz wersje specjalistyczne. Koszt zakupu wynosi nawet 15 tys. zł. Bardziej podstawowe wersja można zakupić już za kilka tysięcy. Jednak są to modele przeznaczone do znacznie większej liczby urządzeń. Co więcej, posiadają one szereg dodatkowych funkcji, np. ochronę przed zmianami napięcia czy nieprzewidzianymi sytuacjami.