Czym jest i w jakim celu stosuje się wirtualizację serwerów?

Nowoczesny sprzęt, taki jak serwery, jest wystarczająco wydajny, aby wykonywać szeroki zakres zadań. Wirtualizacja serwerów pozwala zmaksymalizować wykorzystanie mocy każdego urządzenia, przez co zapewnia wiele korzyści dla firm. Wdrażając wirtualizacje, pojedynczy sprzęt może emulować obowiązki wielu maszyn. Wirtualizacja pomoże również w ochronie serwerów poprzez maskowanie plików przed użytkownikami. Dostępne są również specyficzne rozwiązania, takie jak wirtualizacja aplikacji, która dodatkowo rozszerzają wiele zastosowań pojedynczego sprzętu. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o wirtualizacji serwerów, aby znaleźć odpowiednie rozwiązania dla swoich potrzeb.

Czym dokładnie jest wirtualizacja serwerów?

Wirtualizacja serwerów to proces wykorzystywania oprogramowania do dzielenia fizycznego sprzętu na oddzielne, unikalne serwery wirtualne. Po podzieleniu, te niezależne serwery wirtualne mogą być wykorzystywane do wielu zadań. Każdy serwer wirtualny będzie mógł obsługiwać inny system operacyjny bez żadnych problemów z kompatybilnością. Jakie serwery radzą sobie najlepiej z wirtualizacją? Do wdrożenia wirtualizacji doskonale nadają się na przykład serwery Dell.  Istnieją trzy główne typy wirtualizacji serwerów: pełna wirtualizacja, parawirtualizacja i wirtualizacja na poziomie systemu operacyjnego.

Pełna wirtualizacja

Do pełnej wirtualizacji wykorzystuje się wyspecjalizowany rodzaj oprogramowania zwany hipernadzorcą, lub hiperwizorem. Dostępnych jest wiele różnych hiperwizorów, więc przed sfinalizowaniem zakupu należy porównać swoje wymagania z dostępnymi funkcjami. Hiperwizory działają poprzez komunikację z serwerami w celu monitorowania przestrzeni dyskowej i wykorzystania procesora. Oprogramowanie następnie przydziela zasoby zgodnie z potrzebami. Moc obliczeniowa może być nawet z łatwością współdzielona między różnymi systemami operacyjnymi bez utraty wydajności. Hiperwizory wymagają określonej ilości dedykowanych zasobów serwera do działania, ograniczając ogólną moc serwera. W przypadku pełnej wirtualizacji, oddzielne instancje serwerów nie będą świadome siebie nawzajem (to znaczy system nie wykryje innego systemu).

Nowoczesny sprzęt, taki jak serwery, jest wystarczająco wydajny, aby wykonywać szeroki zakres zadań

Parawirtualizacja

Główną różnicą między pełną a parawirtualizacją jest to, że każdy system operacyjny na serwerze jest świadomy swojej obecności. Pozwala to na współpracę całej sieci w celu zarządzania zasobami. Najważniejszą zaletą parawirtualizacji jest to, że hiperwizor nie wymaga tak wielu zasobów do działania, ponieważ różne serwery wirtualne są świadome siebie nawzajem, a tym samym mogą bardziej efektywnie współdzielić zasoby fizyczne.

Wirtualizacja na poziomie systemu operacyjnego

Jest to najbardziej podstawowa forma wirtualizacji serwerów. Korzystanie z tej metody wiąże się z pewnymi ograniczeniami, ale jest najłatwiejsza do wdrożenia i utrzymywania przy użyciu mniejszej ilości zasobów niż w przypadku wirtualizacji częściowej lub pełnej. Nie ma także potrzeby stosowania hiperwizora. Obowiązek zarządzania zasobami i oddzielania maszyn wirtualnych jest zamiast tego obsługiwany przez system operacyjny serwera fizycznego. Wadą tego rozwiązania jest to, że każda maszyna wirtualna będzie musiała korzystać z tego samego systemu operacyjnego, ponieważ system operacyjny działa jako hiperwizor.

Typowe przykłady zastosowań wirtualizacji serwerów

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na wdrożenie wirtualizacji serwerów. Jest to między innymi opłacalny sposób na rozszerzenie infrastruktury IT i zapewnienie jak największej liczbie użytkowników dostępu do mocy sprzętu serwerowego. W porównaniu do korzystania z wielu serwerów fizycznych, wirtualizacja sprawia, że zarządzanie serwerami jest znacznie bardziej opłacalne, przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na przestrzeń fizyczną. Oto typowe zastosowania:

  • Rozwój i testowanie – można wypróbować nowe oprogramowanie bez obawy o uszkodzenie systemów. Jeśli pojawią się problemy, maszynę wirtualną można zresetować i spróbować ponownie bez utraty danych lub powodowania przestojów w innych systemach.
  • Konsolidacja serwerów – jest to najpopularniejsze zastosowanie. Głównym celem konsolidacji serwerów jest wykorzystanie wszystkich dostępnych zasobów serwera i zmniejszenie kosztów związanych z wieloma serwerami. Tradycyjnie, wykorzystywane jest tylko 15-30 procent całkowitej pojemności serwera fizycznego. Dzięki konsolidacji, wskaźnik wykorzystania można zwiększyć do ponad 80 procent.
  • Instalacja wielu systemów na jednym serwerze fizycznym – pozwoli to pracownikom na korzystanie z wielu systemów operacyjnych bez obawy o problemy z kompatybilnością lub konieczność zmiany sprzętu.