Hyper-V vs VMware – które oprogramowanie wirtualizacji serwerów wybrać?

Wirtualizacja umożliwia współdzielenie pojedynczego sprzętu komputerowego, takiego jak serwery ITnes. Oprócz zapewniania znacznych oszczędności, wirtualizacja ułatwia zarządzanie sprzętem, minimalizuje przestoje i umożliwia szybsze udostępnianie sprzętu i oprogramowania. Wirtualizacją zarządza hiperwizor, a najpopularniejsze hiperwizory używane na serwerach to Hyper-V i VMware. Wybór pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami jest złożony i zależy od wielu czynników biznesowych i związanych z infrastrukturą IT. Dlatego przygotowaliśmy wpis opisujący zalety i wady obu platform.

Czym charakteryzuje się VMware?

Hiperwizor VMware to platforma, która obejmuje aż 8 różnych wersji. Jest to wszechstronna platforma wirtualizacji serwerów zaprojektowana dla przedsiębiorstw.

  • Zalety VMware

VMware wyróżnia się bezproblemową obsługą wszystkich systemów operacyjnych, w tym między innymi Windows, Linux i macOS. Posiada żywą społeczność użytkowników i obszerną dokumentację, która pomaga w rozwiązywaniu problemów i stosowaniu najlepszych praktyk. Zespoły mogą wykorzystywać funkcję „snapshot”, klonowanie, migrację na żywo i nne zaawansowane funkcje. Wiele użytkowników uważa również, że VMware jest bardziej stabilne ze względu na mniejszą liczbę błędów i luk w zabezpieczeniach.

  • Wady VMware

Główną wadą VMware jest jego koszt, ponieważ wymaga licencji i subskrypcji. VMware wymaga również więcej zasobów systemowych, ponieważ działa na istniejącym systemie operacyjnym, a nie integruje się z nim. Niektórzy użytkownicy mogą również doświadczyć problemów ze sprzętem i sterownikami.

Czym charakteryzuje się Hyper-V?

Ten hiperwizor typu 1 (inaczej znany jako natywny hiperwizor lub hiperwizor bare-metal) był częścią systemu Windows Server począwszy od systemu Windows Server 2008.

  • Zalety Hyper-V

Hyper-V jest darmowy dla użytkowników Windows Server i Windows 10 Pro i Enterprise. Zużywa również mniej zasobów, w porównaniu do VMware, ponieważ działa jako zintegrowana część jądra systemu Windows. Hyper-V dodatkowo zyskuje na płynnej integracji z funkcjami systemu Windows, w tym z zabezpieczeniami i siecią, a także oferuje proste mostkowanie sieci maszyn wirtualnych.

  • Wady Hyper-V

Wady Hyper-V dotyczą głównie ograniczonej obsługi systemów operacyjnych innych niż Windows, co wymaga dodatkowych konfiguracji w celu uzyskania optymalnej wydajności systemu Linux. Chociaż dobrze integruje się z funkcjami systemu Windows, brakuje mu niektórych zaawansowanych możliwości VMware, w tym funkcji „snapshot” i migracji na żywo.

Hyper-V jest również bardziej skoncentrowany na serwerach, przez co mniej nadaje się do wirtualizacji desktopów, gdzie kluczowa jest responsywność wizualna.

Które oprogramowanie więc warto wybrać do wirtualizacji serwerów: VMware czy Hyper-V?


Zarówno małe i średnie firmy, jak i duże przedsiębiorstwa stale zwiększają wykorzystanie wirtualizacji. Najnowsze statystyki pokazują, że VMware vSphere posiada nieco ponad 12% globalnego rynku wirtualizacji, podczas gdy Microsoft Hyper-V posiada blisko 10%. Wybór pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami zależy jednak od wielu indywidualnych czynników, które są nieodłączne dla każdej firmy.

  • Istniejąca infrastruktura

Małe i średnie przedsiębiorstwa posiadające serwer często korzystają z technologii Microsoftu i systemu Windows Server, co sprawia, że Hyper-V jest potencjalnie lepszym rozwiązaniem ze względu na prostą integrację z innymi produktami i technologiami Microsoftu. Większe przedsiębiorstwa często mają różne systemy operacyjne i maszyny wirtualne, co może sprawić, że VMware będzie bardziej efektywne.

  • Koszty licencji

Ponieważ system operacyjny Windows Server zawiera Hyper-V, nie ma dodatkowych kosztów licencjonowania hiperwizora. VMware vSphere wymaga oddzielnego licencjonowania i znacznych wydatków w przypadku większych środowisk, co jest kompromisem dla jego rozbudowanych funkcji, funkcjonalności, skalowalności i szerokiej kompatybilności.

  • Łatwość zarządzania oprogramowaniem

Konsola Hyper-V jest dużo prostsza i bardziej intuicyjna dla obecnych użytkowników Windows.

  • Dostępność i odzyskiwanie danych po awarii

Obie platformy oferują podobne funkcje, ale wiele organizacji preferuje vSphere ze względu na zaawansowane funkcje pod tym względem, w tym ze względu na przykład na Distributed Resource Scheduler (DRS) – jest to rozwiązanie mające na celu równoważenie obciążenia sprzętu.

  • Ekosystem, narzędzia i wtyczki

Są to ważne czynniki dla każdej firmy, jeśli chodzi o wirtualizację serwerów. VMware ma większy ekosystem narzędzi i wtyczek innych firm w porównaniu do Hyper-V, co daje większą elastyczność w wyborze.