Monitor biznesowy – na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Monitory biznesowe znacząco różnią się od pozostałych. Powinny one maksymalnie ułatwiać pracę w biurze. Zakup może okazać się jednak wysoce problematyczny. Jakie proporcje ekranu monitora możemy wyróżnić? Jakie rozdzielczości cieszą się największą popularnością? Czym jest czas reakcji plamki i dlaczego ma tak duże znaczenie? Które dodatkowe udogodnienia są warte naszej uwagi? Czy monitory Dell sprawdzą się do zastosowań biznesowych? W celu uzyskania odpowiedzi na te i na wiele innych pytań gorąco zachęcamy do zapoznania się z poniższym wpisem- z pewnością rozwieje on wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Jakie proporcje ekranu monitora możemy wyróżnić?

Biznesowe monitory Dell mogą mieć zróżnicowane proporcje ekranu. Ich wybór będzie się różnił w zależności od tego, jaką pracę wykonujemy, a także jakie mamy preferencje. 16:9 to panoramiczny format, który często oferuje rozdzielczość wynoszącą 1920×1080, która powszechnie nazywana jest Full HD. Alternatywnym rozwiązaniem jest 16:10, czyli rozdzielczość nieco rozszerzona względem pionu Full HD. Obraz jest nieco mniej prostokątny, jednak nadal możemy cieszyć się z panoramicznego wrażenia. Takie proporcje w sposób szczególny zalecane są do zastosowań biznesowych, m.in. pracowników biurowych i grafików komputerowych. Jeśli chodzi o format 21:9, to bardzo często nazywany jest ultra-panoramą. W tym przypadku użytkownik ma do czynienia z kinowymi proporcjami i z dużą rozdzielczością.

Biznesowe monitory Dell mogą mieć zróżnicowane proporcje ekranu

Jakie rozdzielczości cieszą się największą popularnością?

Wybierając monitor biznesowy należy skupić się również na rozdzielczości. Jest to szczególnie ważny parametr dla zastosowań biznesowych, a także w przypadku obróbki zdjęć bądź filmów. To właśnie ona odpowiada za to, jak szczegółowy będzie wyświetlany obraz. Duże przekątne są gwarancją dużego obszaru roboczego, co przekłada się na możliwie najlepsze wykorzystanie wysokiej rozdzielczości. Do wyboru mamy Full HD, QHD i 4K Ultra HD. Ta pierwsza sprawdzi się do pracy biurowej. Możemy liczyć na atrakcyjny stosunek jakości do ceny. QHD natomiast przeznaczony jest dla bardziej wymagających osób. Zwiększa się przestrzeń robocza, jednocześnie szczegółowość obrazu jest na bardzo dobrym poziomie. Rozwiązanie jak najbardziej zalecane do zastosowań biznesowych i wymagających programów. Rozdzielczość 4K Ultra HD to gwarancja wysokiej jakości. Takie modele wybierane są przez grafików.

Czym jest czas reakcji plamki i dlaczego ma tak duże znaczenie?

Wybierając monitory Dell warto zwrócić uwagę na parametr, który przez wiele osób jest bagatelizowany. Mowa o czasie reakcji plamki. Jest to czas reakcji, który podawany jest w milisekundach. Określa on, w jakim czasie pojedynczy piksel jest w stanie się zapalić i zgasnąć. Jest to szczególnie ważne w przypadku programów, które opierają się na dużej dynamice obrazu.

Które dodatkowe udogodnienia są warte naszej uwagi?


Monitory biznesowe oferują wiele intersujących funkcji dodatkowych dla klientów. Przykładem jest chociażby HDR – w tym przypadku możemy liczyć na zwiększenie się zakresu rozpiętości pomiędzy jasnymi i ciemnymi tonami. Ma to bezpośredni wpływ na nieco bardziej nasycone kolory. Ciekawym udogodnieniem są również głośniki zintegrowane- sprawiają, że zakup zewnętrznego urządzenia nie jest konieczny. Godny uwagi jest również monitor dotykowy, który ułatwia wykonywanie niektórych mniej lub bardziej wymagających czynności.

Czy monitory Dell sprawdzą się do zastosowań biznesowych?

Wśród pracowników biurowych w sposób szczególny zalecane są monitory Dell. Są one gwarancją nie tylko wysokiej jakości obrazu, ale również atrakcyjnej kolorystyki. Producenci zadbali o dobrą widoczność w każdych warunkach, dlatego też często stosuje się matową matrycę – nie odbija światła, co jest dużym udogodnieniem. Co więcej, użytkownik może cieszyć się z atrakcyjnych kątów widzenia nie tylko w pionie, ale również w poziomie. Czas reakcji w urządzeniach tej marki jest dość krótki, co jest szczególnie istotne w przypadku dużej dynamiki obrazu.